College of Arts & Sciences Awards, 2021-2022

award

 

Departmental Named Awards

Departmental Named Awards are special awards created by departments to recognize students' specific achievements. Each award has its own criteria and significance, as explained below, and students are chosen by departmental faculty.

 

Department of:

The Marva Jolly Memorial Award for Excellence in Crafts

The Marva Jolly Memorial Award is presented annually to an Art major who shows great promise in the field of crafts. This award was established to honor Marva Jolly who was an Assistant Professor of Ceramics in Art & Design.

Elroy W. Nichols

Earl E. Sherff Memorial Award

This award is named in honor of former Biology department chair, Earl E. Sherff, to recognize an outstanding undergraduate Biology student.

Korvell Russell

The Edward C. Collin Memorial Award

This award is named in honor of former Biology department chair, Edward C. Collin, to recognize an outstanding undergraduate Biology student.

Adaeze Olikagu

Herbert E. Smith Memorial Award

The Herbert E. Smith Memorial Award was established in his memory to honor minority science majors who have demonstrated outstanding scholarship and intend to pursue graduate studies in the biological and physical sciences.

Dominick George

Marian Wilson-Comer Award

This award is given to an undergraduate Biology student who has demonstrated extensive departmental service and/or participation in student groups.

Darcae Holmes

Scheinbuks Scholars Award - Graduates

This award is named in honor of Julian Scheinbuks, a former Lecturer in the Department of Biology and is merit based. Students must have a strong GPA and show a commitment to scholarship and service.

Chanel Norphlet

Steven Philpott

Scheinbuks Scholars Award – Undergraduates

This award is named in honor of Julian Scheinbuks, a former Lecturer in the Department of Biology and is merit based. Students must have a strong GPA and show a commitment to scholarship and service.

Shalomeck Johnson

London Nelson

Stephanie Manning

Korvell Russell

Adaeze Olikagu

Dominick George

Taneisha Griggs

Walter P. Trost Memorial Award

This award is given to an undergraduate Biology student who has demonstrated extensive departmental service and/or participation in student groups.

Shalomeck Johnson

American Chemical Society Award in Analytical Chemistry

The American Chemical Society, Division of Analytical Chemistry, sponsors this award to recognize a student with aptitude for a career in the field. The recipient receives a subscription to the Journal of Analytical Chemistry.

Adriana Benford

American Chemical Society Award in Inorganic Chemistry

The purpose of this award is to recognize achievement by undergraduate students in inorganic chemistry and to encourage further study in the field.

Danae Jones

Chemistry, Physics, and Engineering Studies Student Leadership Award

This honor is awarded to a senior majoring in chemistry, physics or engineering studies who has demonstrated outstanding leadership in student organizations and service to the department.

Mya Powers-Nash

Herbert E. Smith Memorial Award

The Herbert E. Smith Memorial Award was established in his memory to honor minority science majors who have demonstrated outstanding scholarship and intend to pursue graduate studies in the biological and physical sciences.

Angela Johnson

Outstanding Freshman Chemistry Award

This award is presented to a freshman chemistry major based upon their performance in classes, research and service to the department.

Thomas K. Bullock

Persistence Award in Chemistry

This honor is given to a chemistry major who has exhibited true perseverance and determination in the completion of their degree.

Kveta Robinson

PolyEd Award in Organic Chemistry

The Polyed Award for Achievement in Organic Chemistry is sponsored by the Joint Polymer Education Committee of the American Chemical Society to recognize achievement in organic chemistry by undergraduate chemistry majors.

Korvell Russell

Sigma Pi Sigma National Physics Honor Society

Sigma Pi Sigma exists to honor outstanding scholarship in physics; to encourage interest in physics among students at all levels; to promote an attitude of service of its members towards their fellow students, colleagues, and the public; and to provide a fellowship of persons who have excelled in physics.  Sigma Pi Sigma’s mission is not completed in the induction ceremony with the recognition of academic accomplishment.  In the four dimensions of honor, encouragement, service, and fellowship, the mission of Sigma Pi Sigma takes a longer view.

Susana Andres

Olesson Cesalien

The Excellence in Criminal Justice Award

This award is conferred at Chicago State University’s Annual Honors Convocation to outstanding graduating seniors who have a GPA of 3.5 or higher in their criminal justice courses and an overall GPA of 3.00 or higher, and who have contributed to the criminal justice program or the administration of criminal justice through their service to the department, college, university or community.

Tamara Joiner

Nekoiya Washington

Creative Achievement Award in Media Arts & Theatre

This award is granted to graduating seniors in the Department of Communications, Media Arts & Theatre who have shown outstanding creative achievement in Media Arts and Theatre.

Blake Reasoner

Kamilah Brown

DeAndre Williams

Special Recognition in Public Relations

This award is granted to graduating seniors in the Department of Communications, Media Arts & Theatre who have shown outstanding achievement in the field of public relations.

Taylor Cain

Mustafina Smith

Katherine Johnson Innovation Award

The Katherine Johnson Innovation Award is awarded to a graduate or an undergraduate in mathematics or computer science as a recognition of his/her innovating resulting in public good, in forming a start-up, in mentoring peers towards paths of upward mobility, or in engaging in social entrepreneurship or in activities which have/had substantial social or economic impact on our surrounding areas, the state, or beyond. The contributions of the recipient must involve substantial mathematics or computer science applications.

Bindu Bhargavi Lonavath

Outstanding Spanish Tutor Award

This award is presented to a student who has performed outstanding work as a tutor for the Spanish language program.

Melissa Young 

Wilbur Hatfield Memorial Award

The W. Wilbur Hatfield Memorial Award in the Teaching of English is awarded in honor of W. Wilbur Hatfield, former chairman of the Department of English, to an outstanding undergraduate student who shows promise in a future of teaching English.

Mareshah Muhammad

Herbert Rau Award in Geography

The Herbert Rau Geography Graduate Award is in memory of Dr. Herbert Rau, a former professor in the Geography Program who had a positive impact on his many students in the graduate Geography Program over the years. The award is given annually to a graduate student who maintains an exceptional commitment to the discipline and demonstrates excellence in geographic inquiry.

Sophia Vela

The Joseph Chada Memorial Award in History

This award is in memory of Joseph Chada who was a professor of history and chair of the social studies department at Chicago Teachers College from 1945 to 1961. The award is given annually to an outstanding graduate student in the History program.

Gregory Chernobrov

Sean Carter

 

Departmental Honor & Merit Awards
Departmental Merit and Honors Awards are presented to undergraduate students chosen by each department in recognition of the students’ high academic achievement in their particular disciplines. Departments with graduate programs may also present graduate awards to graduate students chosen by the department in recognition of the students’ high academic achievement in their particular fields.

 

Certificate of Honor:

Kier Williams-Thomas

Certificate of Merit:

Brittanie Van Zant

Brooklyn Johnson

Certificate of Honor:

Sofiya Sedovich

Certificate of Merit:

Elroy W. Nichols

David C. Mahon

Carlos Rasgado

Certificate of Honor:

Korvell Russell

Certificate of Merit:

Diana Peeples

Justin Minor

Dominick George

Graduate Award:

Steven Philpott

Richard Brown

Dr. Ashraf Ali

Certificate of Honor:

Angela Johnson

Certificate of Merit:

Nailah Jones

Saige Thor

Danae Jones

Certificate of Honor:

Blake Reasoner

Certificate of Merit:

Christopher Marshall

Janae Putman

Certificate of Honor:

Lajuan Bishop

Certificate of Merit:

Dvantae Thomas

Angelica Moreno Lopez

Brandon Foster

Graduate Award:

Ryan Stempek

Shashank Chekatia Gyaneshwar

Shivaprasad Sandrala

Sukesh Choudary Davuluri

Tagore Pavar Bhukya

Ghaith Alomari

Certificate of Honor:

Alexander Diaz

Certificate of Merit:

Nicholas Jurado

Marissa Beale

Graduate Awards: 

Latania Milner

Christina Warren

Certificate of Honor:

Susana Andres

Certificate of Merit:

Lauren Cureton

Gabriel Brown

Damien Robinson

Certificate of Honor:

Leonetta Dunn

Certificate of Merit:

Vivian Howell

Kinsley Hickman

Hedessah Sanders

Graduate Awards:

Keisha Thompson

Mia Garrison

Certificate of Honor:

Malachi Spells

Certificate of Merit:

Stride Dezir

Certificate of Merit:

Sheila Edwards

Lorene Foggs

Graduate Awards:

Ricordo McKenzie

Michael Odom

Sheila Edwards

Certificate of Honor:

Tanisha Jones

Certificate of Merit:

Sherece Spann

Graduate Awards:

Richard Bailey

Graduate Awards:

Denise Nunes

Rose Van Grinsven

Frank Young

Certificate of Honor:

Ijahanna T. Davis

Certificate of Honor:

Lennay McFadden

Certificate of Merit:

Rob Tucker

Gabrielle Mason

Certificate of Honor:

Olesson Cesalien

Certificate of Merit:

Chasity D. Noble

Tristan Jones

Jose M. Savin

Certificate of Honor:

Kayla Malec

Certificate of Merit:

William Cliff

Certificate of Honor:

Erick Lewis

Certificate of Merit:

Jeremy Schnurlein

Omar Tellez

Lavell Harris

Certificate of Honor:

Jerrena Taylor

Certificate of Merit:

Monet King

Shakiyah Asphy

Marissa Beale

Certificate of Honor:

Betzy Ramirez Gonzalez

Certificate of Merit:

Sandra Dastych

Graduate Award:

Tina Scott